wtorek, 3 listopada 2009

Po prostu żyj - Bezpieczeństwo


Strach i lęk mogą i zazwyczaj niszczą nasze życie. Do tego stopnia, że nie tylko nie możemy powiedzieć, że posiada ono odpowiednią jakość, ale że jest wręcz koszmarem.

Życie w ciągłym strachu nie przynosi nam satysfakcji, nie daje nam poczucia bezpieczeństwa, nie pozwala normalnie działać i funkcjonować.

W kontekście jakości życia bezpieczeństwo zazwyczaj rozpatruje się jako ewentualność zostania ofiarą przestępstwa.

Komfort życia, jego jakość, zależą również od naszego poczucia bezpieczeństwa. Odpowiedz sobie więc na następujące pytania:

1. Czy czujesz się bezpiecznie?
2. Czy Twoja okolica (blisko domu, dzielnica, dojazd od domu) jest bezpieczna?

Może nieszczęśliwie Twoja ścieżka życiowa doprowadziła Cię do nieszczególnej dzielnicy, w której naprawdę jest niebezpiecznie. Masz dwa wyjścia: albo zostaniesz samozwańczym szeryfem walczącym z łobuzami albo… wyprowadzisz się stamtąd.

Przeprowadzka do lepszej dzielnicy to, wbrew temu, co niektórzy mówią, nic złego. Nie tylko pozwoli Ci poczuć się bezpieczniej, ale również wzrośnie Twój prestiż, samoocena. A czyż nie o to nam tutaj chodzi?

1. Czy Ty lub Twoi bliscy, lub znajomi staliście się kiedykolwiek ofiarą jakiegoś przestępstwa?
2. Czy zagrożenia, o których słyszysz, są dla Ciebie zagrożeniami realnymi?

Dziwne pytania? Media epatują obrazami zbrodni, przestępstw różnego rodzaju, które niekoniecznie muszą dotyczyć Ciebie. Okazuje się, że ludzie boją się morderstw, okradzenia, pobicia, ale jest to echo tego, co zdarzyło się gdzie indziej, daleko od nas. Na pytanie, czy sami kiedykolwiek padli ofiarą jakiegoś
przestępstwa, okazuje się, że nie, ich bliscy na szczęście również nie, a w ogóle to w okolicy jest bardzo spokojnie. Dlatego musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nie boisz się czegoś, co jest mało prawdopodobne. Jeśli tak, to nie psuj sobie dobrego samopoczucia i przestań się niepotrzebnie martwić.

Reaguj za to na najmniejsze złamanie prawa, bo, jak pokazuje przykład Nowego Jorku, lekceważenie drobnych wykroczeń i wybryków prowokuje bandytów do przekraczania kolejnych granic i popełniania coraz to cięższych przestępstw.

1. Czy jesteś ubezpieczony?
2. Czy ubezpieczyłeś posiadany majątek?
3. Czy oszczędzasz na emeryturę dodatkowo oprócz obowiązkowych składek?

Do czynników wpływających na poczucie bezpieczeństwa należy również posiadanie różnego typu ubezpieczeń. Oczywiście każdego boli płacenie składek, często z nich rezygnujemy przy cięciu domowych wydatków, ale pamiętaj: przezorny zawsze ubezpieczony. Samo ubezpieczenie nie chroni od nieszczęścia,
ale z pewnością spokojniej się śpi, gdy istnieje możliwość otrzymania odszkodowania za zniszczone mienie.

Bezpieczeństwo materialne to również myślenie o emeryturze, gdy jesteśmy młodzi i pełni sił. To wtedy należy zacząć zastanawiać się nad zabezpieczeniem starości, a nie miesiąc przed pójściem na emeryturę ani po otrzymaniu świadczenia, które starcza nam tylko na chleb. Rynek finansowy oferuje wiele różnorodnych
możliwości oszczędzania na emeryturę. Skorzystaj z nich, jeśli tylko Twoja sytuacja finansowa na to pozwala. A jeśli nie masz pieniędzy, które mógłbyś odkładać, pomyśl, jak je zdobyć.

Pamiętaj, że ubezpieczenia i dodatkowa emerytura zapewnią bezpieczeństwo nie tylko Tobie, ale również Twojej rodzinie, nawet gdy Ciebie zabraknie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz